Operace na pojišťovnu

Které plastické operace může úplně nebo částečně hradit zdravotní pojišťovna? Napadá mě zmenšení abnormálně velkých a bolest zad způsobujících prsou, patří tam i plastika břicha nebo případně úprava vaginy po mimořádně nepovedeném porodu?

Nejprve je třeba znovu a opakovaně zdůraznit jeden zásadní omyl, který je bohužel stále rozšířen nejen mezi laiky, ale často i mezi odborníky z lékařských kruhů. Operace plastické chirurgie nejsou jen operace zkrášlující, tedy operace estetické. Estetické operace tvoří jen část – i když důležitou – plastické chirurgie.
A tím se dostáváme k podstatě vašeho dotazu : Zdravotní pojišťovny plně hradí všechny operace plastické chirurgie, které jsou provedeny ze zdravotních důvodů, tedy operační výkony, zachraňující zdraví či život pacienta. A naopak : Zdravotní pojišťovny nikdy nehradí, a to ani částečně, žádný operační výkon, který je prováděn z důvodů jiných než zdravotních – tedy výkony estetické chirurgie. Mimochodem – nikdy neplatí, že by zdravotní pojišťovna na jakýkoliv operační výkon částečně něco přispěla nebo že byste si mohli vy sami něco připlatit. To prostě nelze, pojišťovna platí buď všechno, nebo nic. Proč to tak je, nevím, zeptejte se politiků, nejlépe v parlamentu.
Dokonce v nedávné době označil ústavní soud (na podkladě stížnosti sociálních demokratů) za protiústavní tu možnost, že si můžete připlatit třeba za lepší sádru nebo kloub. Takže znovu opakuji : Nikdy nepočítejte s tím, že by vám pojišťovna něco částečně uhradila. Buď hradí výkon celý a úplně – je-li ze zdravotních důvodů, nebo vám nedá nic, jestliže ze zdravotních důvodů není.
V praxi to znamená, že vám pojišťovna zaplatí třeba opravu jizev v obličeji po úrazu nebo korekci rozbitého nosu (ale jen když omezuje dýchání, ne když je jenom ošklivý) Poměrně často hradí pojišťovny třeba plastiku břicha po vícečetném těhotenství, spojenou s operací břišní kýly či rozestupu svalů.
O tom, zdali je případný operační zákrok možný provést ze zdravotních důvodů, rozhoduje primárně plastický chirurg. V mnoha případech – zejména u operací mohutných prsů – je vyžadováno schválení výkonu revizním lékařem zdravotní pojišťovny, který na základě jasných zdravotních indikací několika odborníků posoudí, jsou-li skutečně mohutné prsy příčinou zdravotních obtíží pacientky. Když tomu tak je, vydá souhlas a operaci pak zdravotní pojišťovna zaplatí.
Operaci plastické chirurgie, hrazenou ze zdravotního pojišťění může provést kterékoliv pracoviště plastické chirurgie, které má uzavřenou smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou. Většinou se jedná o státní zdravotnické zařízení.
Celá řada privátních plastických chirurgů smlouvy se zdravotními pojišťovnami nemá a tam opravdu se žádostí o operaci na účet pojišťovny nepochodíte.

Takže rekapitulace :
► Pojišťovny hradí pouze výkony ze zdravotní indikace.
► Pojišťovny platí buď všechno, nebo nic.
► Jakákoliv spoluúčast není možná.

Váš

MUDr. Svatopluk Svoboda - plastická chirurgie Praha.

Chcete více informací?

Napište nám!