Plastická a estetická chirurgie: Krásná prsa

    „Ta má ale krásná prsa…“ povzdechla si pravděpodobně někdy v duchu téměř každá žena při pohledu na svoji kolegyni, kterou příroda obdařila v horních partiích hrudníku někdy opravdu nádherným poprsím. A že některé ženy umějí patřičně nosit a využívat tento skutečně krásný atribut ženství, o tom není pochyb. Ale o tom, že ne vždy je toto mistrovské dílo skutečně mistrovským dílem přírody, o tom se dá dnes již dosti často úspěšně pochybovat.
    Možná jste se i vy setkali v posledních několika letech se zázračnou proměnou, kdy dáma s nepříliš vyvinutým hrudníkem, který léta umně skrývá do složitých blůziček, se najednou vrátí z „dovolené“ a od té doby se pyšní krásnými, pevnými prsy a vystavuje je na odiv v upnutých svetříčcích.
    Inu, je to tak. Plastická – snad lépe estetická – chirurgie se stala v posledních letech i u nás odvětvím, které naše ženy často a rády využívají ke zlepšení svého vzhledu a tím i ke zvýšení svého sebevědomí. Operace prsou, a to jak modelační, které dokážou opravit třeba povislé nebo naopak příliš veliké prsy, tak i operace augmentační – česky zvětšující – jsou v estetické chirurgii na předních místech.
    Pozastavme se pro dnešek nad těmi posledně zmíněnými, nad operacemi, vedoucími ke zvětšení prsů.
Před lety se plastičtí chirurgové pokoušeli zvětšit prsa vlastní tukovou tkání pacientky, odebranou většinou z oblasti hýždí. Ačkoliv výsledky brzy po operaci byly docela hezké, tuk přenesený na jiné místo těla se brzy vstřebal, opouzdřil či částečně rozložil a tak dlouhodobé výsledky příliš uspokojení nepřinášely. V současné době se k augmentaci prsů používá proto zásadně materiálů na basi silikonu.
    Za tu dlouhou řadu let, po které se plastickou chirurgií zabývám, vím, se kterými dotazy se na mne pacientky v poradně nejčastěji obracejí. Jedním z nejčastějších dotazů bývá, zda silikonový materiál, vložený do prsů, nemůže způsobit rakovinné bujení. Věřte, že na toto téma byly vypracovány rozsáhlé vědecké studie na celém světě a že se skutečně neprokázala žádná souvislost mezi rakovinou prsu a silikonovými implantáty. Také proto se běžně používají a v současné době nosí v těle implantáty mnoho milionů žen.
    Silikonové implantáty působí totiž, jsou-li dobře vybrány , naprosto přirozeným dojmem. Opravdu dobře „udělaná“ prsa laik od těch přirozených jen těžko rozezná a mám několik pacientek, jejichž partner, se kterým se seznámili až po operaci, ani neví, že jeho milovaná zvětšující operaci prsou předtím podstoupila.
    Záleží ale velmi na zkušenostech a znalostech plastického chirurga, aby dokázal vybrat takovou velikost a typ implantátu, který nejen že bude splňovat nároky pacientky, ale bude působit přirozeně a nenásilně. Implantátů je totiž mnoho typů a velikostí a s jejich výběrem Vám nedokáže poradit nikdo jiný, než zkušený plastický chirurg.
    Samozřejmě, že nic není zadarmo a zvětšení prsů je nákladná záležitost. V současné době se pohybuje cena operace včetně implantátů mezi padesáti až sedmdesáti tisíci korun, nicméně je mnoho žen, které se rády za tuto cenu zbaví svého, často mnohaletého, komplexu.
    Vím, že není lehké se k podobné operaci odhodlat a otázek, které se na toto téma nabízejí, je celá řada. Rád kterékoliv z Vás na kteroukoliv otázku odpovím.

Váš

MUDr. Svatopluk Svoboda - lékař plastické chirurgie.
PLASTICKÁ A ESTETICKÁ CHIRURGIE, Praha.

Chcete více informací?

Napište nám!