Mám prsa z Kolína

Vila z 30. let minulého století, v níž se nachází 1. Kolínské sanatorium, nabízí diskrétní prostředí a šikovné ruce lékařů.

Text: Hana Profousová
Foto: 1. Kolínské sanatorium


Kliniky plastické chirurgie mívají ve své nabídce celou paletu zákroků. Přesto se mezi klienty traduje, že ten dělá nejlépe to a ten zas tohle. Do 1. Kolínského sanatoria přijíždějí především zájemkyně toužící po krásnější hrudi. A často se prý ve společnosti chlubí: mám prsa od Svobody. Právě s MUDr. Svatoplukem Svobodou jsem si povídala o chodu soukromého zdravotnického zařízení, v jehož čele stojí.

Pane doktore, jakou paletu zákroků můžete klientům nabídnout?

1. Kolínské sanatorium není jenom plastická chirurgie, najdete zde i gynekologickou a chirurgickou ambulanci a ambulanci ORL. Gynekologickou péči poskytujeme pacientkám z širokého okolí, a to včetně menších gynekologických operací a podobně provádíme i operační výkony chirurgické.Výkony gynekologické a jednodenní chirurgie jsou hrazeny pojišťovnou, třebaže se u nás jedná o nadstandardní péči. Pokud se týče plastické, vlastně spíše estetické chirurgie, nabízíme její plné spektrum. Kromě zvětšování prsů samozřejmě i například liposukce, operace horních a dolních víček, modelace nosů, face lifting, modelace prsů, břicha a genitálu.

O co je největší zájem?

Na našem pracovišti jsou to prsa, těmi jsme se stali nejznámější. Dokonce jsem slyšel, že se říká, že v Kolíně se dělají nejhezčí prsa v Čechách.

Co říkáte na námitku, že silikonová prsa vypadají uměle?

Na to říkám, že dobře udělaná prsa často nepozná ani odborník. A mám mnoho pacientek, jejichž partner vůbec netuší, že jeho přítelkyně má silikonová ňadra.

Slyšela jsem, že poslední módou je zvětšování prsních bradavek. Jak se to provádí a už jste se s podobným přáním setkal?

Nevím, jestli je to nějaká nová móda, ale s požadavkem na úpravu prsních dvorců či bradavek se občas setkávám a také tyto operace provádím, ale ten přístup je vždy zcela individuální. Spíše jsou v poslední době módou úpravy zevního ženského genitálu.

Jsou úpravy genitálu hodně žádané?

Ano, ještě před pěti lety o nich pomalu nikdo nevěděl a teď je to velká móda. Zkušenosti s plastikou ženského genitálu jsem si přivezl před deseti lety z Brazílie a opravdu jich děláme hodně. Za loňský rok jsme provedli desítky operací prsů a snad ještě více modelací genitálu. Využíváme přitom zejména toho, že jsme současně i gynekologickým oddělením. Díky tomu máme k dispozici možnosti, zkušenosti i vybavení, které jiní plastičtí chirurgové nemívají.

Jaké procento vašich klientů představují muži?

Mezi našimi klienty je mužů necelých deset procent. Většinou žádají modelace nosu, uší, operace očních víček a v menší míře i face-lifty. Ale i u mužů se v poslední době objevují žádosti o úpravu genitálu – plastiku předkožky či její odstranění.

Není to nevýhoda, když je klinika umístěna na tak zastrčeném místě?

Myslíte, že je nevýhodou že nejsme v Praze ? Naopak ! Klienti nás vyhledávají kromě dobré pověsti naší práce také kvůli anonymitě a naprosté diskrétnosti. Máme pro ně připravené malé pokojíčky, hezky vybavené a velmi příjemné prostředí. Navíc se tu bezvadně jí a splnit přání našich pacientek není pro nás žádný problém, snažíme se ve všem vyhovět. Přijde-li například pacientka, že chce stravu košer, tak kontaktujeme rabína a jeho prostřednictvím ji seženeme. Nedávno jsme tu měli klientky, která si přály oslavit své zákroky šampaňským s jahodami. Jakmile toho byly schopné, jejich přání jsme jim vyplnili. A když chce pacientka k obědu třeba rajskou a řekne nám to pár hodin předem, tak dokáže jít i některá pracovnice domů a omáčku jí uvaří. Většinou ale u nás bývají pacientky krátce, tak jeden či dva dny.Pokud však pacientka nechce, aby o zákroku, který podstoupila, někdo věděl, může u nás strávit v klidu třeba týden.

Jaký poměr u vás představuje tuzemská a zahraniční klientela?

Téměř nemáme zahraniční klientelu – cíleně. Neumím si představit - a zatím ani nemusím, protože mám dost českých pacientek - českou pojišťovnu, která by pojistila plastického chirurga na případné odškodné pro cizince v eurech. Nedávno jsem slyšel o případu, kdy dáma z Londýna si někde v Čechách nechala udělat prsa, ale rána jí zhnisala, protože jela hned druhý den po operaci domů. V Londýně několikrát navštívila chirurga, ten jí nakonec musel implantát vyndat a vyměnit. Stálo ji to několik tisíc liber - a ona je teď chce po plastickém chirurgovi tady. Zaplatí mu to pojišťovna? Je pojištěný na zahraniční klientelu? Představte si, že se najde bláznivá cizinka, která řekne, že chce odškodné sto tisíc eur za nepovedenou operaci. Co ten plastický chirurg bude dělat? Já se některým svým kolegům opravdu divím, že toto riziko podstupují, protože každému z nás se občas něco nepovede. A nevím, jak je to právně ošetřeno. Údajně v Německu nedávno vyšla vyhláška, že němečtí lékaři nesmí ošetřovat pacienty operované u nás, protože už to přerostlo únosnou míru.

Nechrání se tak jenom proti české konkurenci?

Samozřejmě. Ale v každém případě - pokud mám zahraniční pacienty, tak chci, aby tady strávili čas do zhojení. Ale aby mi sem přijel autobus třeba odněkud z Bavorska - jak se to občas stává – a abychom je během tří dnů odoperovali a oni odjeli hned domů, to rozhodně ne. Své dobré jméno jsem si budoval léta a nechci si ho zkazit.

A vy s nespokojenými klienty nemáte žádnou zkušenost?

Je jasné, že při tom počtu se občas něco zkomplikuje, ale vždy se snažíme případný nedostatek napravit a pro dobrý konečný výsledek udělat vše, co je v našich silách. Nechci to zakřiknout, ale za celou dobu jsme měli snad jenom jednu výrazně nespokojenou pacientku. Přála si udělat facelift, ale po půlroce přišla a tvrdila, že už vypadá zase staře. Přesto, že jsem byl přesvědčen, že jsem nikde žádnou chybu neudělal, raději jsem jí vrátil peníze a rozešli jsme se smírně. Pikantní na tom bylo, že za nějaký čas přišla znovu a přála operaci opakovat – ode mě! Doporučil jsem jí, ať si raději najde jiného plastického chirurga. Já mám opravdu raději méně komplikované a spokojené pacientky a těch je rozhodně převážná většina. Snad mi to vydrží !

Váš

MUDr. Svatopluk Svoboda - plastická chirurgie Praha.

Chcete více informací?

Napište nám!